مناهل،رتبه دوم نشریات دانشجویی را بدست آورد

کد مطلب : 108
تاریخ انتشار : شنبه 21 خرداد 1390 - 10:25
مناهل،رتبه دوم نشریات دانشجویی را بدست آورد

به این پست امتیاز دهید. هیچ رای ثبت نشده است نشریه علمی دانشجویی مناهل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در هفتمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دانشگاه های کشور که به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، رتبه دوم را کسب کرد و با این موفقیت “دومین موفقیت” جشنواره ای خود را جشن گرفتند. به گزارش

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

نشریه علمی دانشجویی مناهل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در هفتمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دانشگاه های کشور که به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، رتبه دوم را کسب کرد و با این موفقیت “دومین موفقیت” جشنواره ای خود را جشن گرفتند.

به گزارش خبرنگار وب دا در یاسوج، اولین شماره نشریه علمی مناهل؛ که هم اینک به مدیر مسئولی”زهره رضایی” و سردبیری”زینب اصغرپور” و “راضیه باقرنسب” منتشر می شود در مهرماه سال ۸۴ متولد شد و عنوان تنها نشریه علمی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج را به خود اختصاص داد.

دست اندرکاران مناهل، ابتدایی ترین تعریفی که از نشریه دانشجویی به ذهنشان خطور می کرد را “مطبوعه ای که توسط دانشجو و صرفا برای دانشجو” می دانستند و هدف از آن را نیز “ترویج فکر و اندیشه” می دانستند، نه کسب منفعت!

زهره رضایی در این زمینه می گوید: سعی نمودیم سیری صعودی را برای “مناهل ” ترسیم کنیم و از همان ابتدا عهد کردیم با یاری خداوند متعال، نشریه علمی را منتشر کنیم که محتوای آن قابل استفاده دانشجویان نیز باشد.

رضایی تفاوت نشریات دانشجویی با سایر نشریات را “نیاز مخاطب” می داند و تاکید می کند: در نشریات غیر دانشجویی، تیراژ نشریه برای کسب درآمد، امری مهم است؛ درحالی که در نشریات دانشجویی “تیراژ” آن جایگاه را ندارد و اگر هم ” ارزشی” پیدا می کند فقط در راستای “ترویج اندیشه های علمی و داشته های دست اندارکاران” آنهم در میان دانشجویان است.

وی همچنین تصریح می کند: نشریات دانشجویی آرمان طلب هستند، شرایط موجود محیط انتشار خود را “مطلوب” فرض نمی کنند و تلاش دارند “طرحی نو دراندازند” و در پیش برد آرمان های مطلوب گام بردارند.

مدیرمسئول نشریه دانشجویی مناهل به نشریات “زرد” نیز اشاره دارد و یادآورشد: اگر نشریات زرد مجبور شوند در جهت تامین بار مالی و یا افزایش تیراژ زبان گفتمان خود را “ساده” کنند، نشریات علمی دانشجویی”مخاطب پرذوق” خود را باید اقناع نموده و در نهایت کتابخانه دانشگاه را مامن نهایی خود متصور هستند.

“زینب اصغرپور” نیز رسالت اصلی نشریات دانشجویی را “روشنگری در عین رعایت اصول و موازین اخلاقی” می داند و می افزاید: باید این اصل مهم اولویت اصلی نشریات دانشجویی شود.

عضو شورای سردبیری نشریه علمی مناهل می افزاید: از جمله عواملی که می تواند به اعتبار و ماندگاری نشریات دانشجویی کمک کند، حفظ رابطه تعاملی با مخاطبین خود است و نباید به هر بهانه و با اتخاذ هر روشی دانشجو را نسبت به استفاده از مطالب نشریه ترغیب کرد.

وی اظهار داشت: در این میان “رابطه تعاملی” با خواننده و معتبر بودن مطالب ارائه شده به همراه “صفحه آرایی زیبا” می تواند در جلب نظر خوانندگان تاثیر شگرفی بر جای بگذارد.

“اصغرپور” عنوان فوق برنامه را برای نشریات دانشجویی نگاه سطحی به فعالیت های دانشجویی می داند و تاکید کرد: نشریات دانشجویی یکی از ملزومات هر دانشگاهی است که با هدف ترویج فکر و اندیشه منتشر می شوند و مسئولان فرهنگی باید تلاش نمایند تا با همه توان از این نوع فعالیت ها که کاهش آن نیز به نوعی احساس می شود، چاره اندیشی عملی داشته باشند.

“راضیه باقر نسب”، عضو دیگر شورای سردبیری نشریه علمی دانشجویی مناهل نیز اعتقاد دارد: فعالیت در نشریه دانشجویی با همه سختی ها و گرفتاری های خاص خود، فرصتی است برای با هم بودن و یادگیری روحیه تعاون و همکاری مشترک که کمتر ارزش آن را درک می کنیم.

وی با بیان اینکه مهم ترین عامل در موفقیت های مناهل لطف خدا بود، افزود: از دیگر دلایل موفقیت این نشریه، وجود تیم قوی است؛ هر چند که اعتقاد داریم ما نیز روی داشته های دوستانمان که در شماره های قبلی سنگ بنای این موفقیت را پی ریزی نمودند، ایستاده ایم.

وی با انتقاد از عدم ثبات مدیرمسئول و سردبیر در نشریات دانشجویی تصریح کرد: اگر این موضوع “ثبات نسبی” بیابد، امید بیشتری به رشد و پیشرفت نشریات دانشجویی خواهیم داشت.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز گفت: سیاست ما در این بخش حمایت از فکر و اندیشه های دانشجویی است.

دکتر سامر مرادیان افزود: در نشریات دانشجویی فکر، اندیشه و خلاقیت دانشجویان، درقالب مقالات علمی و دیدگاه مطرح می شود که تلاش نمودیم با حمایت از دانشجویان فرصت ها را برای موفقیت و تعالی آنان مهیا نمائیم.

وی با بیان اینکه در میان نشریات دانشجویی، نشریه علمی از توجه و اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: این نشریه تاکنون دو رتبه کشوری در جشنواره فرهنگی و هنری دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی و هفتمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دانشگاه های کشور بدست آورده است که نشان دهنده توانمندی های دانشجویان ما در این دانشگاه است.

وی افزود: دوره کارگاه آموزش طراحی نشریه، دوره آموزش خبرنویسی و رتبه بندی نشریات دانشجویی عملیاتی شده و تلاش داریم این روند را ادامه دهیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.